جستجو

  • 2242

چرا کریستیانو رونالدو شایسته توپ طلای امسال بود!؟

 

دیروز فرانس فوتبال آرای خود را اعلام کرد و مشخص شد کریستیانو رونالدو مهاجم پرتغالی رئال مادرید، بالاتر از لیونل مسی ستاره بارسلونا و آنتوان گریزمان مهاجم فرانسوی اتلتیکو مادرید، به عنوان مرد سال فوتبال جهان در سال 2016 انتخاب شده است. 

فوتبال یک بازی گروهی است اما نفرات تکلیف بازی را روشن می کنند. جایزه توپ طلای سال، جایزه ای است که همه بازیکنان آرزوی کسب آن را دارند و همانطور که اکثرا تصور می کردند، امسال رونالدو بود که برای چهارمین بار این عنوان را به خود اختصاص داد. شاید این بار کمتر کسی به جایزه رونالدو شک داشت. اما چرا او لایق این جایزه بود؟

 

رونالدو امسال کمتر از سال 2015 گلزنی کرد. وی در سال 2016 در 42 بازی، 38 گل به ثمر رساند و هنوز دو بازی تا پایان سال باقی مانده تا او این رقم را افزایش دهد و البته او می تواند همراه با رئال مادرید برنده جام باشگاه های جهان نیز بشود. بسیاری از این گل ها در زمانی بود که رونالدو از مشکل زانو رنج می برد. مصدومیتی جدی که باعث شد فینال یورو 2016 را در دقایق ابتدایی از دست بدهد. با این حال رونالدو امسال از هر سبکی گل زده است. پای راست، پای چپ، ضربه سر، ضربه آزاد، پنالتی، شوت از راه دور و نزدیک و هر چه که به ذهنتان برسد. باور نکردنی است اما او این کار را انجام داد. 

تغییر پست بازی

بر کسی پوشیده نیست که کریستیانو رونالدو نمی تواند مانند سال های ابتدایی دوران حرفه اش بدود و انرژی مصرف کند و او برای حفظ آمار گلزنی اش، راهکار خوبی پیدا کرد. تغییر پست از وینگر به مهاجم نوک. رونالدو در رئال مادریدِ رافا بنیتس و تیم ملی پرتغال، مهاجم نوک تیمش بود و نشان داد در آن پست هم بسیار بی رحم و خطرناک است و رفته رفته به یکی از بهترین مهاجمان نوک جهان تبدیل شد. زیدان نیز بارها از او به عنوان مهاجم نوک استفاده کرده است. مثلا در دربی مادرید، رونالدو در سیستم 4-4-2 جلوتر از ایسکو، مهاجم نوک رئال مادرید بود و موفق شد هت تریک کند. زیدان پس از آن بازی گفت:

زدن سه گل در چنین بازی باعث شد اکثر مردم او را لایق توپ طلای امسال بدانند. برای من که شکی وجود ندارد. او برنده توپ طلا خواهد بود. 

گاهی اوقات زیدان زمانی که بنزما را در ترکیب قرار می دهد، از رونالدو باز هم در پست وینگر بازی می گیرد و او نشان داده هنوز در آن پست هم کار آمد است. مثلا در تساوی 2-2 این تیم مقابل دورتموند، رونالدو چندین بار با دوندگی به عقب آمد و به کار دفاعی تیمش کمک کرد و دو تکل بسیار مهم نیز زد. زیدان یکی از بهترین بازیکنان جهان بوده است و خوب می داند برای بردن عناوین باید تیم را در اولویت قرار دهد. شاید برتری تیم زیدان نسبت به بنیتس این بود که زیدان همیشه تیم را در اولویت قرار می دهد و نه ستاره ها را. همین مساله باعث اوج گرفتن رونالدو شده است. ستاره پرتغالی امسال بیشتر در کار تیمی شرکت می کند. 

 

قدرت رهبری

هدف اکثر تیم ها در فوتبال کسب جام است و اگر تیمی خیلی خوب بازی کند اما در کسب جام ها ناکام باشد، نمی توان گفت آن تیم موفق بوده است. رونالدو همراه با رئال مادرید و تیم ملی پرتغال در رده باشگاهی و ملی قهرمان اروپا شد. برنده شدن در جام ها مطمئنا یک کار تیمی را می طلبد و به یک بازیکن بستگی ندارد. مطمئنا رونالدو خوش شانس بوده که هم تیمی هایش نیز در کسب این عناوین نقش زیادی داشتند اما چیزی که واضح است، رونالدو رهبر رئال مادرید و تیم ملی پرتغال بود. حتی در فینال یورو که در دقایق ابتدایی به دلیل مصدومیت از بازی بیرون رفت، مانند یک رهبر کنار زمین حاضر شد و به بازیکنان انگیزه منتقل کرد. در آن بازی رونالدو مانند دستیار مربی بود و هر کس هیجان او را کنار زمین می دید، انگیزه اش دو چندان می شد. 

تغییر بزرگی که امسال در شخصیت رونالدو دیدیم این بود که او بیشتر از همیشه به فکر تیمش بود. سال های گذشته زمانی که هم تیمی ها به او پاس نمی دادند و یا در یک بازی حضور نداشت، عصبانی و ناراحت بود و به نظر می رسید تنها به فکر خودش است تا تیم. با این حال امسال این مساله دیده نشد. به نظر می رسید رونالدو موفقیت تیمش را می خواهد و به هم تیمی هایش بیشتر کمک می کرد. کسی نمی داند دلیل این تغییر چه چیزی بوده است. شاید زیدان از او خواسته در رفتارش پخته تر باشد و یا هر چیز دیگری اما این تغییر در شخصیت رونالدو، او را تبدیل به رهبر تیمش کرد. 

رونالدو یک قهرمان خودساخته است. او در زندگی واقعی مانند شخصیت اصلی فیلم ها است. از پسربچه ای که زندگی سختی داشت، با استعداد و پشتکار مثال زدنی اش به قله افتخار رسید. 

 

ممکن است توانایی فیزیکی رونالدو کمی کاهش پیدا کرده باشد اما او در زمینه های دیگری پیشرفت داشته و باعث شده اکثر کارشناسان معتقد باشند، سالی که گذشته بهترین سال رونالدو بوده است. اگر او کمتر می دود و یا در درگیری ها کمتر شرکت می کند اما پخته تر شده است. بهتر است بگوییم، اگر توانایی رونالدو به 97% رسیده است اما هنوز هم از بسیار از بازیکنان دیگر از نظر فیزیکی بهتر است و همه این ها به خاطر تلاش و پشتکار ستاره پرتغالی است. همه این ها به خاطر آن است که رونالدو هرگز تسلیم نمی شود. رونالدو پس از انتقادها محکم تر و قوی تر از همیشه باز می گردد. ممکن است این آخرین جایزه توپ طلای او باشد اما مطمئن باشید او باز هم صد در صد تلاش خود را خواهد کرد و این روحیه اش را در کمتر بازیکنی سراغ داریم. مطمئن باشید اگر قرار باشد فوتبالیستی قوانین سن و سال را در هم بشکند، یکی از آنها همین رونالدوی شکست ناپذیر خواهد بود. او کریستیانو رونالدو است. بهترین بازیکن سال 2016 جهان.

 

https://www.tarafdari.com/sites/default/files/users/user264613/4_13.jpg

 


موضوعات مرتبط: آخرین اخبار از رونالدو ، اخبار رونالدو در پرتغال

منبع