شورای کتاب کودک

جستجو

شورای کتاب کودک

  • 2468

پیام روز جهانی کتاب کودک را سرگی ماخوتین نویسنده روس نوشته که کیوان عبیدی آشتیانی آن را ترجمه کرده است. هم اکنون پوستر روزجهانی کتاب کودک با تصویرسازی میخاییل فدروف کاندید جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۶ برروی نشانه کتاب سال ۱۳۹۶ شورای کتاب کودک به چاپ رسیده است، علاقمندان می توانند برای تهیه آن به شورای کتاب کودک مراجعه کنند.

بیایید با کتاب ها بزرگ شویم!

سرگی ماخوتین
پیام سرگی ماخوتین:
در دوره ی کودکی عاشق درست کردن خانه با مکعب و بقیه ی اسباب بازی هایم بودم. سقف تمام خانه هایی که می ساختم از کتابی تصویری بود. در رویاهایم از آن خانه ها بالا می رفتم، روی بستری از قوطی کبریت ها دراز می کشیدم و ابرها یا آسمان پر ستاره را نگاه می کردم. تمام رویاهایم برمی گشت به تصویری که بیش تر از همه دوست داشتم.
من تمام قواعد حسی یک زندگی کودکانه را که به دنبال خلق محیطی امن و آرام است دنبال کرده ام و کتاب کودک به معنای واقعی کمک بزرگی در جهت دست یابی به آن بوده است.
وقتی بزرگ تر شدم و خواندن را یاد گرفتم، کتاب در تخیلاتم بیش تر شبیه به یک پروانه و یا پرنده بود تا سقف یک خانه. صفحه های کتاب مثل بال های پرنده ها و صدای خش خش برگ ها بودند، انگار کتابی که لبه ی پنجره بود عجله داشت پنجره باز شود و به دنیایی ناشناخته برود. کتاب را برمی داشتم، می خواندم و به نظر می رسید کتاب آرام می شد. بعد، سفرِ من به سرزمین ها و دنیاهای دیگر آغاز می شد و دنیای تخیلاتم بزرگ و بزرگ تر می شد.
چه شادی بزرگی بود وقتی کتاب جدیدی در دست می گرفتم! در ابتدا هیچ چیز از داستان نمی دانید. در مقابل وسوسه ی خواندن صفحه ی آخر کتاب مقاومت می کنید. و چه بوی خوبی دارد! نمی شود این بو را در اجزاء کتاب تقسیم کرد: جوهر چاپ، چسب... نه، غیرممکن است. کتاب یک بوی خاص دارد، بویی منحصر بفرد و هیجان انگیز. چسبندگی بعضی صفحات طوری است که انگار کتاب هنوز در خواب است. و وقتی بیدار می شود که شروع به خواندنش می کنید.
شما بزرگ می شوید و دنیای اطرافتان پیچیده تر می شود. با پرسش هایی روبرو می شوید که حتی بزرگسالان توانایی پاسخ گویی اش را ندارند، گرچه، در میان گذاشتن این پرسش ها و رازها و شک ها با دیگران مهم است اما این جا نقطه ای است که کتابی به کمکتان می آید.
احتمالا با خواندن هر کتاب خیلی از ما با خودمان فکر می کنیم: این داستان درباره زندگی من نوشته شده! و حس می کنیم شخصیت محبوبمان در داستان شبیه خودمان است. او هم مشکلاتی مثل خودمان را تجربه کرده و خودش را برای حل مشکلات به شکلی صحیح مجهز کرده است. و شخصیتی دیگر که اصلا شباهتی به ما ندارد اما دلمان می خواهد الگویمان باشد، الگوی شهامت.
وقتی بچه ها (دختر یا پسر) می گویند: "کتاب خواندن را دوست ندارم!" خنده ام می گیرد. نمی توانم باور کنم. آن ها مسلما بستنی می خورند، بازی می کنند و فیلم های جالب می بینند. به زبانی دیگر آن ها دوست دارند خوش باشند و خواندن نه تنها کار سختی نیست و به رشد عواطف و شخصیت انسان کمک می کند بلکه در راس تمام خوشی هاست.
و نویسندگان کتاب های کودک با همین هدف دست به قلم می شوند.
سرگی ماخوتین
برگردان از روسی: یانا شِودووا

زندگی نامه سرگِی ماخوتین:

سرگی ماخوتین در سال 1953 میلادی در شهر سوچیِ روسیه به دنیا آمد. آقای ماخوتین هم اکنون در سن پطرزبورگ زندگی می کند. او فارغ التحصیل رشته ادبیات از انستیتوی ادبیات ماکسیم گورکی مسکو است.
آقای ماخوتین به عنوان نویسنده کودکان و سرویراستار در مجلات کودکان آغاز به کار کرد. از جمله این مجلات می توان به لنینسکی ایسکره، کاستیور، چیز ای یوژ اشاره کرد. او هم اکنون سردبیر برنامه های کودکان در رادیو روسیه است.
ماخوتین تا کنون، به عنوان شاعر و نویسنده کودکان، بیش از 20 کتاب نوشته است. مجموعه شعر کودکانه ی "من شبیه کی هستم؟ (2004)" برنده جایزه ادبی مارشاک شده است.
کتاب ویروس معترض از این نویسنده نیز در سال 2008 در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) قرار گرفت.

میخاییل فدروف
زندگی نامه میخاییل فدروف:
میخاییل فدروف در سال 1941 میلادی در مسکو به دنیا آمد. در سال 1964 از آکادمی نساجی مسکو فارغ التحصیل شد. آقای فدروف در طول زندگی با تنوع آثار هنری از جمله نقاشی، طراحی پوستر، گرافیک، مد، تصویرگری کتاب کودکان نشان داده است که هنر دغدغه ی اوست. در میان انواع هنرهای نامبرده، تصویرگری به خصوص تصویرگری کتاب کودک برای او از همه مهم تر است.
آقای فدروف تا امروز بیش از 90 کتاب برای کودکان تصویرگری کرده است. او تمام تلاشش را می کند تا زندگی های متفاوت کودکان از سرزمین های مختلف با فرهنگ ها و تاریخ و جغرافیاهای متفاوت را به تصویر بکشد.
این تصویرگر از سال 1974 حضور پررنگی در نمایشگاه های طراحی و تصویرگری در روسیه و خارج از روسیه داشته است.
او تا کنون بیش از سی جایزه ملی و بین المللی دریافت کرده است که از آن جمله می توان به پلاک طلای بینال تصویرگری براتیسلاوا (2007) اشاره کرد.
آقای فدروف از طرف نمایندگی روسی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان IBBY به عنوان کاندید جایزه هانس کریستین اندرسن (2016) شناخته شد.

برگردان به فارسی: کیوان عبیدی آشتیانی

منبع